Diş implantı olarak bilinen ve çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleri, doğal dişleri en iyi taklit eden protez türü olduğu için ülkemize bir çok sağlık turistini çekmektedir . Fakat bu implant tedavisinin başarıya ulaşması için cerrahi işlemlerden sonra da bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor.

İmplant yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İmplant yaptırdıktan sonra neler yenmemelidir?

İmplant tedavisinden sonra ki süreçte impantın çene kemiği ile bir bütün oluşturması sürecinde  bazı yiyeceklerden uzak durmanız ve bazılarını da az tüketmeniz istenir.

Çok soğuk/sıcak besinler, asitli içecekler, çok acı ve baharatlı yiyecekler, kabuklu çerezler, patlamış mısır gibi dişlerinizin arasına girecek besinler implantın kemiğe kaynaşma sürecinde uzak durmanız gerekenlerin başlıcalardandır.

İmplantın kemiğe kaynaşması döneminde birkaç ay beslenmeye özen göstermek önemlidir. Titanyum implantın çene kemiğine kaynaşma dönemi olan bu zaman zarfında soğuk ya da sıcak olmayan yumuşak besinler tüketmek gerekir.

Yoğurt, peynir, çorbalar, meyve suları, köfte, süt, muhallebi ve ekmeğin iç kısmı gibi yumuşak besinleri oda sıcaklığında tüketmek gerekir.

İmplant tedavisi sürecinde beslenmede gıdalar kısıtlandığından vitamin ve mineral ihtiyaçları; taze sıkılmış meyve suları, kivi, elma, çilek, greyfurt, portakal gibi meyvelerden karşılanabilir.