Hayat Paylaştıkça Güzel!

A dan Z’ye İmplant Bakımı

İ

İmplantlar çene kemiği içerisine yerleştirilen titanyum hammaddeli dental malzemelerdir. İmplant üstü protezler ise bu yapılan ve çene kemiğine kaynama süreci tamamlanmış implantların üzerine yapılan estetiği, konuşmayı ve çiğneme fonksiyonunu sağlayan protezlerdir. Sabit ve hareketli olmak üzere iki çeşit implant üstü protez vardır.

Bu implant ve implant üstü protezlerin bakımı yapılan tedavinin uzun süreli ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için çok önemlidir. Nasıl kendi dişlerimize düzenli olarak bakım yapmamız gerekiyorsa implantlar için de aynı durum hatta daha fazlası söz konusudur.

Sabit implant üstü protezler için, implantların dişeti ve protezlerle temas ettiği bölgelerin çok iyi derecede fırçalanması gerekmektedir. Bunun yanında diş ipi ya da arayüz fırçaları ile normal fırçaların giremediği alanların temizlenmesi gerekmektedir. Günlük kullanıma uygun gargaralar veya ağız duşları ile de takviye bakımlar yapılmalıdır. Bunlara dikkat edilmediği takdirde implantların çene kemiği ve dişeti ile olan bağlantısı zaman içerisinde zayıflayacaktır ve implant enfekte olup hatta çekilmesi gerekecektir.

Hareketli implant üstü protezlerde ise bu protezlerin günlük olarak yatmadan önce çıkarılmaları, çıkarıldıktan sonra boş bir diş fırçası ile fırçalanmaları son derece önemlidir. Ayrıca ağızda kalan implant parçalarının da fırçalanması gerekmektedir.

İmplantlar ana dişlerden farklı düşünmemelidir. Nasıl ana dişler fırçalanmadığı takdirde çekilmek durumunda kalıyorsa aynı durum implantlar için de geçerlidir. Hatta daha hassas davranılmalıdır. Başarılı bir implantın ömrü ise tamamen implant üstüne yapılan protezin başarısına ve hastanın bakımına bağlıdır.

İmplant tedavisinin avantajları

İmplant ana dişleri taklit edebilecek yegane tedavi yöntemidir.

Tek diş eksikliklerinde eksik olan bölgeye diş yapabilmek için ya implant ya da köprü protez yapılmalıdır. İmplantın köprüye göre avantajları boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin küçültülmeden, tamamen onlardan bağımsız olarak yapılabilmesi ve yapıldıktan sonra diş çekilen bölgede kemik yıkımını durdurmasıdır.

Tam dişsizlik vakalarındaki tedavi seçeneklerimiz ise total protez (damak) veya implant üstü total protez ve implant üstü sabit protezdir. İmplantsız yapılan total protezlerde yemek yerken ve konuşurken protezde oynamalar ve yerinden çıkmalar, damakta vuruklar görülmektedir ve bu konforu büyük oranda düşürmektedir. İmplant üstü total protezlerde ise bu sorunların hiç biri olmamakta ve az sayıda implant kullanılarak yüksek konfor sağlanmaktadır. Tam dişsizlik durumunun en konforlu ve ana dişlere yakın çözümü ise implant üzeri sabit protezlerdir. 4 – 6 implant kullanılarak yapılacak olan bu protezler ile çiğneme, estetik ve konuşma fonksiyonlarınızı ana dişe en yakın şekilde giderilebilmektedir.